Najlepsze regały magazynowe według rankingu TOP 5 – onet.pl 

Regały magazynowe a zasada FIFO i LIFO – co warto wiedzieć?

Regały magazynowe grawitacyjne

Do powszechnie stosowanych metod zarządzania magazynem należą między innymi zasada FIFO (First In, First Out) oraz LIFO (Last In, First Out). Wybór metody zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj asortymentu, i ma kluczowe znaczenie dla organizacji przestrzeni magazynowej, w tym doboru odpowiednich regałów. W dzisiejszym wpisie wyjaśniamy, czym dokładnie jest zasada FIFO i LIFO i przedstawiamy rozwiązania METALSISTEM, które ułatwiają efektywne zarządzanie magazynem.

Czym jest zasada FIFO i LIFO?

Metoda FIFO (First In, First Out) oraz LIFO (Last In, First Out) to dwie podstawowe strategie zarządzania asortymentem w magazynie, które różnią się przede wszystkim sposobem magazynowania i wydawania towarów.

  • Metoda FIFO zakłada, że produkty, które zostały dostarczone do magazynu jako pierwsze, powinny być wydane w pierwszej kolejności. Jest to metoda szczególnie użyteczna w przypadku produktów o ograniczonym czasie przydatności, jak żywność czy leki, ponieważ minimalizuje ryzyko przeterminowania się zapasów.
  • Zasada LIFO zakłada z kolei, że jako pierwsze wydawane są produkty najpóźniej dostarczone do magazynu. Jest stosowana w przypadku produktów, które nie psują się i nie tracą na wartości z upływem czasu, na przykład części i narzędzi. Z zasady LIFO korzysta się również w przypadku towarów wielkogabarytowych.

Wybrana metoda zarządzania magazynem powinna umożliwiać ograniczenie strat i zwiększenie efektywności procesów kompletacji i wysyłki towaru. Zawsze należy dostosować metodę do rodzaju asortymentu oraz celów kluczowych dla danego przedsiębiorstwa.

Regały magazynowe przepływowe

Zasada FIFO, LIFO a regały magazynowe

Metody FIFO i LIFO są wdrażane w magazynach zarówno za pomocą regałów paletowych, jak i regałów półkowych – dla operacji ręcznych w zakresie kompletacji towaru. Nasza firma projektuje i dostarcza klientom między innymi regały przepływowe grawitacyjne METALSISTEM, które umożliwiają składowanie i kompletację towaru powtarzalnego zgodnie z zasadą FIFO lub LIFO. Regały tego rodzaju działają na zasadzie grawitacji – dzięki specjalnym poziomom rolkowym (grawitacyjnym) umożliwiają automatyczne przemieszczanie się ładunku w kierunku pobierania. W efekcie dochodzi do skrócenia czasu operacji i uproszczenia całego procesu. W przypadku metody LIFO konieczne jest zastosowanie specjalnych regałów przepływowych typu push-back, które obsługuje się tylko z jednej strony.

Regały magazynowe przepływowe
Regały magazynowe rolkowe

Efektywne zarządzanie magazynem dzięki regałom METALSISTEM

Wybór regałów magazynowych ma istotne znaczenie dla efektywnego wdrożenia i funkcjonowania systemu FIFO lub LIFO. Nasza firma specjalizuje się w projektowaniu i realizacji rozwiązań dla przedsiębiorstw o dużym przepływie towarów, między innymi z branży e-commerce. Wszystkie dostępne w naszej ofercie systemy regałów magazynowych są wykonane w 100% ze stali cynkowanej, co świadczy o ich wysokiej jakości i trwałości. Dzięki dużej wszechstronności systemów możemy dostosować projekt do indywidualnych potrzeb klienta w zakresie składowania i kompletacji towaru. Wdrożenie metody FIFO lub LIFO przy zastosowaniu regałów magazynowych METALSISTEM gwarantuje wiele korzyści, w tym:

  • usprawnienie procesów magazynowych – pobieranie ładunku odbywa się w krótszym czasie,
  • zwiększenie efektywności operacyjnej – poprzez łatwy dostęp do przechowywanych towarów,
  • poprawę bezpieczeństwa w magazynie – ograniczenie ryzyka wypadków i uszkodzeń towaru.

Jeśli chcesz skorzystać z oferty regałów do kompletacji METALSISTEM, skontaktuj się z nami. Zespół CBTC skutecznie doradza, projektuje, dostarcza, a także montuje systemy regałów magazynowych. Gwarantujemy pełną satysfakcję z obsługi i realizacji projektu.

NAJNOWSZE WPISY